ULTRANOWOCZESNE TAŚMY OD SINIAT

Produkty
Ultranowoczesne taśmy montażowe Siniat
Ultranowoczesne taśmy montażowe Siniat

Detale mają znaczenie. A im bliżej końca budowy - tym jest ich więcej, stają się coraz bardziej wyeksponowane. Dokładność przestaje być kwestią centymetrów, przechodzi w milimetry lub nawet ich części. Same wykończeniowe detale z kolei podzielić można na dwie grupy. Do pierwszej należeć będą rozwiązania pojedyncze, unikatowe - takie, które w tym konkretnym domu wykonać należy raz. Są oczywiście ważne, mogą być trudne, a nawet bardzo trudne - ale ze względu na ich unikalność trudno je rozwiązać systemowo. Jednocześnie nawet nie wykonane najlepiej, na odbiorze całego wnętrza zaważą jedynie nieznacznie.

Zupełnie inaczej sprawa ma się z rozwiązaniami z drugiej grupy - występującymi masowo. Takimi chociażby, jak wykończenia połączeń płyt gipsowo - kartonowych. W przeciętnym domu jednorodzinnym są ich dziesiątki metrów bieżących. Ich wykonanie zajmuje ogromną ilość czasu i wymaga umiejętności i precyzji, a zrobione błędnie lub niechlujnie oszpecą każde wnętrze. Aby tak się nie stało - połączenie musi być gładkie, dobrze przenosić naprężenia mogące powstać między płytami ze względu na pracę konstrukcji np. poddasza, a w dodatku umożliwiać perfekcyjne wykończenie. Da się to oczywiście z lepszym lub gorszym skutkiem rozwiązać na kilka sposobów. Dostępne są zarówno siatki, taśmy flizelinowe i papierowe, jak i popularne taśmy amerykańskie. Każde z tych rozwiązań lepiej lub gorzej spełni swoje zadanie. Warto jednak najpierw przyjrzeć się dwóm produktom firmy Siniat: taśmom Comfort i Connect. Wykonane z tworzywa sztucznego mogą być stosowane w pomieszczeniach o znacznie wyższej wilgotności niż wymienione wcześniej. Są także odporne na działanie ognia (czego o taśmach papierowych czy flizelinowych powiedzieć nie można) i niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. W tym parametrze biją na głowę zwłaszcza flizelinę, ale wszyscy inni konkurenci także zostają daleko w tyle.

Pierwsza przeznaczona jest głównie do wzmacniania narożników (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych), druga natomiast do połączeń płaskich. Obie są bardzo nowoczesnymi produktami kompozytowymi opartymi o rdzeń z wysokoelastycznej i bardzo odpornej na pęknięcia białej folii. Razem tworzą komplementarny system ogromnie ułatwiający pracę przy obróbce płyt g-k i poprawiający jej efekty. Przyjrzyjmy się im jednak w detalach. Sam kolor ma już oczywiście znaczenie - nie może przebijać spod warstwy masy szpachlowej i musi dać się łatwo pokryć dowolnym kolorem na jaki ma być wykończone wnętrze. Biały jest więc idealny. Ważna jest także zewnętrzna powłoka. Bardzo drobno cięty strzyż tekstylny mocno związany z rdzeniem pozwala pokrywać taśmę niemal dowolnymi masami szpachlowymi i farbami, zapewniając ich trwałe przyleganie. Znaczącą rolę odgrywa również kolejna cecha - niezwykle duża wytrzymałość i elastyczność. Zapewnia to doskonałe przenoszenie naprężeń i doskonale chroni łączenia płyt g-k przed spękaniem. Do perfekcji potrzebne jest jednak jeszcze jedno - idealna gładkość i precyzyjnie wypracowane narożniki. W pierwszym aspekcie z pomocą przychodzi naprawdę niewielka grubość - przeznaczona do połączeń płaskich taśma Connect ma zaledwie 0,25 – 0,35mm, a więc znacznie mniej niż na przykład popularne taśmy amerykańskie. To bardzo ułatwia i przyspiesza pracę, szczególnie w wypadku łączenia krawędzi ciętych.

Pozostają kąty i naroża, czyli pięta achillesowa wszystkich wykończeń. Uzyskanie perfekcyjnego narożnika pod kątem 90 stopni spędza sen z powiek niejednemu wykonawcy. Tymczasem dzięki zastosowaniu taśmy Comfort udaje się uzyskać ten efekt niezwykle łatwo. Bardzo duża stabilność taśmy zapewnia zresztą stosunkowo proste uzyskanie dowolnej zamierzonej wartości kąta. Jest to również rozwiązanie szybsze w montażu, odporniejsze na uszkodzenia i łatwiejsze do ewentualnej naprawy niż tradycyjnie stosowany kątownik aluminiowy w połączeniu z taśmą z włókna szklanego.

Taśmy Siniat Connect i Comfort stanowią więc kolejny niewielki element, który może przybliżyć niezwykle skomplikowaną operację jaką jest wykańczanie wnętrz do perfekcji, ograniczając jednocześnie ilość włożonego w nią czasu. Do tego wszystkiego trwałość takiego rozwiązania jest naprawdę wysoka, co oznacza również dalekie odsunięcie w czasie konieczności jakichkolwiek remontów i uciążliwego wyłączania pomieszczeń z użytkowania. W dłuższej perspektywie z nawiązką rekompensuje to nieco większy koszt takiego rozwiązania. Z kolei z punktu widzenia wykonawcy zastosowanie taśm Siniat Connect i Comfort zapewnia brak konieczności powrotu na zakończone już budowy w ramach ewentualnych napraw gwarancyjnych.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent