Zabudowa kominka płytami gipsowymi jako alternatywa dla tradycyjnych materiałów

Inspiracje

Płyty gipsowo-kartonowe mają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Doskonale sprawdzą się między innymi podczas zabudowy kominka. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiednich produktów i przestrzeganiu ogólnych zasad dotyczących wykończenia kominka w systemie suchej zabudowy.

Płyty g-k to konkurent dla kamienia i cegły

Tradycyjnym materiałem do zabudowy kominka jest kamień naturalny, cegła ceramiczna oraz beton. Polacy jednak coraz częściej decydują się na wykończenie go płytami gipsowo-kartonowymi. Dlaczego?

Siniat plyty ogniochronne NIDA zabudowa kominka
Siniat plyty ogniochronne NIDA zabudowa kominka

Niewątpliwą przewagą płyt g-k nad pozostałymi materiałami jest waga. Płyty te są dość lekkie, dzięki czemu nie obciążają nadmiernie konstrukcji kominka. Dają też dużą swobodę w aranżacji wyglądu. Poza prostymi płytami, wiodący producenci systemów suchej zabudowy posiadają w swojej ofercie również specjalne płyty do gięcia, które umożliwiają uformowanie dowolnego kształtu. Dzięki temu obudowa kominka może przybrać kształt tradycyjnego prostopadłościanu, trapezu lub owalnych i półokrągłych ścianek. Dodatkowo w płaszczyźnie obudowy kominka wykonanej z płyty g-k możemy zaprojektować i wykonać specjalne miejsca na drewno czy akcesoria kominkowe.

Jakie płyty g-k do obudowy kominka?

Do obudowy kominka wykorzystuje się ognioodporne płyty gipsowo-kartonowe typu F

Płyta NIDA Ogień Typ F Siniat
Płyta NIDA Ogień Typ F Siniat

Płyty te wyróżniają się rdzeniem gipsowym, do którego dodawane jest włókno szklane w celu poprawienia parametrów izolacyjności ogniowej. Dzięki takiej konstrukcji nawet w razie pożaru gips pozostaje nienaruszony o wiele dłużej niż w przypadku tradycyjnych płyt g-k. Jeżeli zależy nam też na wzmocnieniu konstrukcji obudowy kominka, to powinniśmy sięgnąć po płyty o ponadstandardowej grubości - 20 i 25 mm zamiast tradycyjnych 12 mm. Należy jednak pamiętać, że płyt typu F nie powinno się stosować w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70%. W tego typu przestrzeniach konieczne jest użycie specjalnych płyt g-k odpornych jednocześnie na ogień i wilgoć, oznaczanych symbolem FH2 DFH2.

Zgodnie z normą PN-93/B-02862 PN-EN 520+A1:2012 płyty gipsowo-kartonowe kwalifikowane są jako materiał niepalny, ale nie oznacza to, że mogą mieć kontakt z otwartym ogniem. Temperatura płyty nie powinna przekraczać 50 °C. W związku z tym konieczne jest odizolowanie jej od obudowy kominka. Do tego celu najczęściej stosowana jest wełna mineralna z warstwą folii aluminiowej. Przy wykonywaniu tego typu izolacji niezwykle istotna jest staranność prac.

Na co zwrócić uwagę wykonując zabudowę kominka?

Siniat plyty ogniochronne NIDA zabudowa kominka
Siniat plyty ogniochronne NIDA zabudowa kominka

Przede wszystkim na połączenia fragmentów wełny i jej krawędzie, które powinny być oklejone specjalną taśmą na bazie folii aluminiowej. Taśmy takie są elastyczne, dzięki czemu znakomicie przylegają i układają się na nierównych powierzchniach. Izolacją należy również obłożyć fragment ściany przy kominku, która zostanie zasłonięta obudową kominkową.

Pamiętaj! Zachowaj bezpieczną odległość pomiędzy zaizolowanym wkładem kominka a płytą g-k. Powinna ona wynosić minimum 5 cm.

Obudowę z płyt gipsowo-kartonowych montuje się na stelażu z profili stalowych. Stelaż buduje się po zainstalowaniu dolnej części kominka. Aby termoizolacja spełniła swoją funkcję, niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dwa elementy: dokładny montaż płyt i uszczelnianie wszystkich połączeń wspomnianą wysokotemperaturową taśmą aluminiową.

Ponadto, pomiędzy krawędziami fasady wkładu, a obudową powinna być kilkumilimetrowa szczelina dylatacyjna, która zapewni swobody ruch powietrza wokół wkładu. Taka konstrukcja stanowi również zabezpieczenie na wypadek, gdyby materiał z którego został wykonany wkład rozszerzył się pod wpływem wysokiej temperatury.

Trzeba również pamiętać o przygotowaniu miejsca dopływu i wypływu powietrza. Zimne powietrze powinno napływać od dołu, a w górnej części obudowy powinny być wykonane otwory, przez które część ogrzanego powietrza wydostanie się do pomieszczenia. W otworach należy umieszczać tylko i wyłącznie kratki z materiałów niepalnych - mosiądzu, stali bądź aluminium. Kratki z tworzywa sztucznego mogą stopić się, a nawet ulec spaleniu.

Stwórz kominek na miarę swojego wnętrza

Jedną z kluczowych zalet zabudowy kominka płytami g-k jest praktycznie pełna swoboda w kształtowaniu jego wyglądu. Kominek wykonany w ten sposób może zostać powierzchniowo wykończony farbą, tynkiem czy dekoracyjnymi kaflami ceramicznymi. Dzięki temu będzie on idealnie współgrać z charakterem i stylistyką wnętrza.

Jeżeli dany rodzaj wykończenia nam się znudzi lub będziemy zmieniać aranżację pomieszczenia, to możemy zmienić oblicze kominka bez konieczności demontażu obudowy.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent