Wykończanie łazienki i kuchni płytami gipsowymi

Inspiracje
Siniat płyty gipsowo-kartonowe do łazienki
Siniat płyty gipsowo-kartonowe do łazienki

Wykończenie łazienki oraz kuchni wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Wszystko przez podwyższoną wilgotność powietrza, która potrafi zniweczyć nawet najbardziej starannie wykonane prace remontowe. W przypadku wykończenia ścian i podłóg w pomieszczeniach mokrych dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych płyt gipsowych odpornych na wodę, wilgoć oraz pleśń.

Dlaczego należy zastosować specjalne płyty gipsowe w pomieszczeniach mokrych?

Zastosowanie standardowych płyt g-k może negatywnie wpłynąć na trwałość wykończenia łazienki czy kuchni. Brak odpowiedniego zabezpieczenia w tym wypadku skutkuje rozwojem pleśni i grzybów na ścianach oraz podłodze. Wpływa to niekorzystanie na zdrowie mieszkańców oraz estetykę wnętrza.

Dlatego z myślą o pomieszczeniach mokrych powstały specjalne płyty gipsowe, które są w stanie sprostać tym specyficznym warunkom. W ofercie Siniat dostępne są płyty gipsowe Nida Hydro oraz płyty g-k Nida Woda.

Płyta Nida Hydro to płyta gipsowa z powłoką zewnętrzną w kolorze pomarańczowym, wykonaną z materiału na bazie włókna szklanego. Rdzeń tej płyty wzbogacony został w środki redukujące wchłanianie wody. Proces ten określa się mianem hydrofobizacji i polega na nasączeniu gipsu preparatem zwiększającym napięcie powierzchniowe wody stykającej się z gipsem. Takimi materiałami są m.in. olej i żywica silikonowa, które stosuje się w produkcji płyt g-k o ograniczonej chłonności wody. Płyty te zostały również wzbogacone środkami przeciwdziałającymi rozwojowi pleśni na ich powierzchni.

Płyta Nida Woda to płyta gipsowo-kartonowa z powłoką zewnętrzną w kolorze zielonym. Charakteryzuje się zmniejszonym wchłanianiem wody, nasiąkliwość mniejsza niż 10%.

Warto zwrócić uwagę, że płyty gipsowe dedykowane do pomieszczeń mokrych zachowały zalety standardowych płyt g-k, a więc łatwość cięcia i montażu. Dzięki temu możliwe jest bardzo szybkie wykończenie w łazience ścian i sufitu nawet, jeśli ma on nietypowy kształt np. kiedy pomieszczenie znajduje się na poddaszu ze skosami.

Wykończenie łazienki oraz kuchni płytami gipsowymi – o czym warto wiedzieć?

W przypadku pomieszczeń mokrych powinniśmy zrezygnować z wykonywania okładzin ścian na plackach gipsowych. Renomowani producenci rekomendują montaż płyt gipsowych na ruszcie stalowym. Zasady wykonania ścian i sufitu w łazience czy kuchni są bardzo podobne jak w przypadku salonu czy poddasza. Należy jednak pamiętać, że płyty gipsowe montowane w pomieszczeniach mokrych mają trudniejsze warunki pracy ze względu na osłabienie zawilgoceniem gipsu oraz konieczność przenoszenia dodatkowych obciążeń wynikających z podpierania rur wodociągowych z wodą i odpływów kanalizacyjnych. Dlatego powinniśmy bardzo starannie dobierać wymiary profili i ich rozstawy, kierując się kryterium wytrzymałościowym i użytkowym, a nie ekonomicznym.

Uwaga! Podczas montażu płyt gipsowych w pomieszczeniach mokrych zastosuj kompleksowe rozwiązanie systemowe rekomendowane przez producenta.

Przykładowo na system Nida Hydro składają się płyty gipsowe Nida Hydro oraz gotowa masa szpachlowa Nida Hydromix. Oba produkty zastosowane jednocześnie tworzą barierę przed przenikaniem wody. Do wzmocnienia połączeń międzypłytowych należy stosować wyłącznie taśmę z włókna szklanego, a do montażu profile metalowe dostosowane do odpowiedniej klasy korozyjności środowiska, według PN-EN ISO 12944-2:2001.

Występują 3 rodzaje profili metalowych: standardowy profil Nida (klasa C2), profil Nida Hydro C3 oraz profil Nida Hydro C5.

Pamiętaj! Montaż płyty Nida Hydro do metalowej konstrukcji należy wykonać specjalnymi blachowkrętami Nida Hydro C4, które charakteryzują się 12-krotnie większą odpornością na działanie wody w porównaniu ze standardowymi blachowkrętami.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent