Sufit podwieszany z płyt g-k - funkcjonalność i estetyka

Inspiracje

Sufit podwieszany z płyt g-k jest rozwiązaniem, które wydaje się być pozbawione słabych punktów. Nie tylko zwiększa funkcjonalność i estetykę pomieszczenia, ale i pozwala na realizację pomysłów dekoracyjnych niezwykle trudnych do osiągnięcia przy wykorzystaniu tradycyjnych metod wykończeniowych.

fot. Marcin Tryc SiT Grupa Projektów

Skrytka na instalacje

Na czym polega przewaga sufitów podwieszanych nad tradycyjnymi tynkami? Przykłady można mnożyć, ale przede wszystkim pozwalają one w łatwy sposób ukryć wszelkie przewody oświetleniowe, klimatyzacyjne, wentylacyjne, podłączenia urządzeń sanitarnych itp. Ma to bardzo duże znaczenie dla wyglądu pomieszczenia. W przypadku ewentualnej awarii o wiele łatwiejszy jest dostęp do jej źródła i wyeliminowanie problemu bez konieczności kucia sufitu. System sufitów podwieszanych zdecydowanie ułatwia i skraca prace modernizacyjne polegające na wymianie instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo zastosowanie wełny mineralnej pomiędzy stropem a płytami gipsowo-kartonowymi doskonale wygłuszy pomieszczenie.

fot. Marcin Tryc SiT Grupa Projektów

Montaż sufitu podwieszanego w praktyce

Nie należy zapominać, że montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych jest zadaniem stosunkowo czasochłonnym i wymagającym od wykonawcy dużej precyzji. Zastosowanie nieodpowiednich materiałów lub błędy wykonawcze mogą mieć poważne konsekwencje praktyczne. Kluczową kwestią jest również wybór odpowiedniego stelażu tzw. rusztu do sufitu podwieszanego, który dostosowany będzie do wielkości i kształtu pomieszczenia. W pomieszczeniach mniejszych o podłużnym kształcie stosujemy najczęściej stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy, na dużych powierzchniach wskazany jest dwupoziomowy krzyżowy, który bardziej obniża pomieszczenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stelaż jednopoziomowy krzyżowy. Jest on łatwy do wypoziomowania, a płyty g-k mają więcej punktów podparcia, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko ich uszkodzenia.

Zanim przystąpimy do montażu sufitu podwieszanego należy pamiętać, że jest to dobre rozwiązanie do wysokich i bardzo wysokich wnętrz. Przyjmuje się, że minimalna wysokość pomieszczenia, w którym może być zastosowany sufit podwieszany to 280 cm. Lepiej natomiast, żeby wnętrze było jeszcze wyższe, szczególnie w przypadku, gdy planujemy zastosować konstrukcję wielopoziomową. Minimalna odległość od stropu do płaszczyzny sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na ruszcie jednopoziomowym wynosi 4,5 cm. Dodatkowe obniżenie stosunkowo niskiego pomieszczenia o sufit podwieszany sprawi, że nie będziemy czuli się w nim komfortowo.

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest wybór rodzaju płyt gipsowo-kartonowych zastosowanych do wykończenia sufitu podwieszanego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku montażu sufitu we wnętrzach o podwyższonej wilgotności powietrza, czyli łazienkach, kuchniach, pralniach czy obiektach spa. W tego typu miejscach konieczne jest użycie płyt zaimpregnowanych woskiem lub silikonem, które skutecznie chronią gipsowy rdzeń przed zawilgoceniem. Wyróżniają się one charakterystycznym zielonym lub pomarańczowym kolorem.

Nie tylko praktyczny, ale i dekoracyjny

fot. Designflooring

Sufit z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie o bardzo dużym potencjale dekoracyjnym. Pozwala na dużą swobodę w kształtowaniu wystroju wnętrza. Zanim jednak skupimy się na oryginalnych pomysłach na wykończenie sufitu podwieszanego, zacznijmy od najprostszego rozwiązania, a więc jego malowania. Tutaj również widoczna jest jego przewaga nad tradycyjnym tynkiem. Sufit jest niezwykle problematyczną powierzchnią, bo ze względu na swoje usytuowanie widać na nim refleksy świetlne i wszelkie nierówności podłoża, które negatywnie wpływają na estetykę pomieszczenia. Bardzo równa powierzchnia płyt gipsowo-kartonowych sprawia, że na profesjonalnie pomalowanym suficie (koniecznie matową farbą!) uda nam się uniknąć powyższych mankamentów. 

fot. Alphenberg

Dzięki sufitowi podwieszanemu można pomysłowo urozmaicić przestrzeń pomieszczenia.

fot. Alphernberg

Nie musi on być prostą płaszczyzną równoległą do podłogi. Bardzo wiele możliwości stwarzają płyty g-k pokryte obustronnie włóknem szklanym, które można modelować w dowolne kształty. Ponadto, stosując stelaż dwupoziomowy możemy uzyskać sufit wielopłaszczyznowy, którego poszczególne elementy zawieszone będą w różnej odległości od stropu. Przejście pomiędzy jedną a drugą płaszczyzną sufitowa może przybrać postać łuku lub fali. Najczęstszym rozwiązaniem dekoracyjnym w przypadku sufitów podwieszanych są różnego rodzaju załamania powierzchni np. pod kątem 90 lub 45 stopni. Do tego celu wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe, które po jednej stronie mają specjalne nacięcia klinowe przypominające literę V. Dzięki temu, co do zasady sztywną płytę g-k, można kształtować zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Fot. Alphenberg

Fot. Alphenberg

Fot. Alphenberg

Niezwykle istotnym elementem dekoracyjnym jest oświetlenie sufitu podwieszanego. Sufit podwieszany z płyt g-k daje praktycznie nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o rodzaj i umiejscowienie źródeł światła. Dzięki temu nie pełni ono wyłącznie funkcji praktycznych, ale również współtworzy charakter i klimat wnętrza. Światło może być wyraziste, ukierunkowane bezpośrednio na wybrany fragment pomieszczenia albo łagodne, odbite od powierzchni sufitu. Oprawy mogą być całkowicie zlicowane z powierzchnią sufitu lub stanowić atrakcyjne wizualnie wyspy na jego gładkiej tafli. Montaż oświetlenia LED w płytach jest jednym z rozwiązań, bardzo często stosowanym są również taśmy ledowe ukryte w załamaniach płyty lub specjalnych niszach przysufitowych. W przypadku oświetlenia należy jednak pamiętać, aby oprawy i lampy montowane bezpośrednio do płyt nie ważyły więcej aniżeli 6 kg. W przypadku konieczności montażu cięższych lamp lub żyrandoli należy je mocować bezpośrednio do stropu.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent