Sucha zabudowa. Od systemu do wykonawcy.

Inspiracje

Idealny remont to taki, który przebiega sprawnie, szybko, a jednocześnie przy możliwie umiarkowanych kosztach. W taki przepis doskonale wpisuje się tzw. sucha zabudowa, będąca alternatywą dla kosztownych, ciężkich i kłopotliwych w montażu tradycyjnych materiałów budowlanych. Jej dodatkową zaletą są praktycznie nieograniczone możliwości w kreowaniu wnętrza i wysoka specjalizacja produktu dostosowana do potrzeb użytkownika. Warto przyjrzeć się bliżej tworzywu, które zdominowało segment wykończenia wnętrz tak publicznych, jak i prywatnych.

Sucha zabudowa to nie sama płyta gipsowa

Pojęcie sucha zabudowa powszechnie stosuje się w odniesieniu do płyt gipsowo-kartonowych. Jest to tylko część prawdy. W rzeczywistości sucha zabudowa oznacza całościowy system pozwalający na budowę ścian działowych, sufitów podwieszanych czy zabudowy poddaszy. Poza samymi płytami g-k (lub innymi materiałami wykończeniowymi), w jego skład wchodzą różnego rodzaju akcesoria montażowe, w tym profile stanowiące konstrukcję nośną, narożniki do zabezpieczenia naroży, blachowkręty umożliwiające mocowanie czy taśmy łączące styki płyt g-k. 

Skąd taka nazwa dla „suchej zabudowy”? Stanowi ona odpowiedź na inne metody wykończenia wnętrz, które wymagają zastosowania tzw. wody zarobowej – niezbędnej w procesach wiązania tradycyjnych materiałów budowlanych, np. betonu, tynku gipsowego lub cementowo–wapiennego. 

fot. Omexco

Historycznie głównym produktem stosowanym do suchej zabudowy było drewno oraz płyty drewnopochodne. Współcześnie zdecydowanie najpopularniejszym tworzywem stosowanym w suchej zabudowie są płyty gipsowo-kartonowe. Postęp technologiczny sprawił, że produkty do suchej zabudowy są wysoce wyspecjalizowane. Klient może wybierać spośród m.in. płyt ognioodpornych oraz dedykowanych do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, wyższej twardości czy przeznaczonych do gięcia. 

fot. Alphenberg

Każdy liczący się producent systemów suchej zabudowy ma własną technologię i tak opracowane poszczególne elementy systemu, aby były ze sobą w pełni kompatybilne. Dlatego tak istotne jest, aby korzystać z pełnego systemu zabudowy konkretnej marki, a nie łączyć ze sobą produktów pochodzących od różnych firm. Tylko wtedy możemy liczyć na efekt w 100% odzwierciedlający nasze oczekiwania, a zarazem korzystać będziemy z ochrony gwarancyjnej producenta.

Dlaczego warto stosować systemy suchej zabudowy?

Argumentów za stosowaniem systemu suchej zabudowy jest bardzo wiele. Zapewnia on dużą elastyczność i wszechstronność działania. Możemy przy jego pomocy obudować skosy na poddaszu, zbudować sufit podwieszany czy też wykonać tzw. suche tynki na ścianach murowanych. Przy zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych można osiągnąć bardzo różnorodne kształty m.in. łukowe, koliste lub faliste. 

fot. Metropolis

Za suchą zabudową przemawia również relatywnie krótki czas jej montażu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku remontu dużych powierzchni mieszkalnych lub użyteczności publicznej. Sucha zabudowa stwarza możliwość błyskawicznej adaptacji pomieszczeń zgodnie z potrzebami inwestora. Główny element suchej zabudowy, czyli płyty gipsowo-kartonowe mimo swoich wymiarów (zazwyczaj 120 x 200 cm) są łatwe w obróbce. Konstrukcje powstające z suchej zabudowy są stosunkowo lekkie, więc nie obciążają nadmiernie stropów.

fot. Omexo

Równie ważny profesjonalny wykonawca

Tak, jak w każdym segmencie branży budowlano-wykończeniowej, dobry produkt to zaledwie połowa sukcesu. Niezwykle istotna jest fachowość i rzetelność wykonawcy. Systemy suchej zabudowy są coraz bardziej intuicyjne i proste w zastosowaniu, ale nadal wymagają od użytkownika podstawowej wiedzy technicznej. Bardzo ważnym czynnikiem jest również precyzja wykonania i dbałość o szczegóły. Nawet najlepszy jakościowo produkt nie uchroni nas przed niedoróbkami w tym zakresie. Większość producentów suchej zabudowy prowadzi szkolenia praktyczne dla wykonawców, przygotowujące ich do optymalnego korzystanie z produktów. Rola wykonawcy rozpoczyna się już na etapie wyboru systemu i jego poszczególnych elementów. Musi on zastosować system najlepiej pasujący do konkretnego zadania, w tym m.in. wybrać płyty gipsowe dostosowane do swoich potrzeb (inne do pomieszczeń „mokrych”, a inne gdy naszym priorytetem jest wyciszenie pokoju).

Następnie wkraczamy w etap wykorzystania produktów w praktyce. Od fachowości wykonawcy zależy czy powstała konstrukcja będzie stabilna, szczelna, estetyczna i zapewni nam izolację akustyczną. W przypadku, gdy sami chcemy spróbować swoich sił w temacie suchej zabudowy (lub zweryfikować profesjonalizm wykonawcy) warto posiłkować się wiedzą ekspertów. Niektórzy producenci udostępniają profesjonalne materiały informacyjne, które przeprowadzą nas krok po kroku przez prace wykończeniowe związane z suchą zabudową. Przy przygotowywaniu (samemu lub z wykonawcą) listy zakupów i oszacowywaniu kosztów remontu pomocne będą z kolei wirtualne kalkulatory.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent