Meble z płyt g-k

Inspiracje

Regały, blaty i półki z płyt gipsowych

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych
Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe mają bardzo szerokie spectrum zastosowania. Przede wszystkim służą do estetycznego wykańczania poddaszy, ścian oraz sufitów. Mogą jednak być również wykorzystywane do niestandardowych projektów, w tym tworzenia funkcjonalnych mebli. Ze względu na specyfikę materiału, jakim jest płyta gips-kartonowa, będą to głównie regały, półki i blaty stanowiące integralną część ściany. Takie rozwiązanie, w którym ściana jest jednocześnie meblem, idealnie współgra z minimalistycznym trendem w aranżacji wnętrz. Przestrzeń w domu jest bardziej czytelna i spójna. Dodatkowo domownicy zaoszczędzają dużo miejsca potrzebnego do ustawienie tradycyjnego regału czy szafki. Z płyt można wykonać niebanalne kształty, formowane w łuki i fale, co sprawia, że nowe meble będą oryginalne i zupełnie inne od tych dostępnych w salonach meblowych. 

Meble z płyt gipsowo-kartonowych. Premiata ditta.
Meble z płyt gipsowo-kartonowych. Premiata ditta.

Fot. Premiata ditta

Nie bez znaczenia jest również fakt, że zabudowa łazienkowa czy kuchenna z płyty g-k jest rozwiązaniem dużo tańszym od wolnostojących mebli drewnianych. Regały, blaty czy półki z płyt gipsowych będą „skrojone na miarę” tzn. możemy dokładnie zaplanować ich kształt, rozmiar i lokalizację. Gdy opatrzy nam się kolor „ściennego” mebla z płyty g-k to możemy zmienić kolorystykę samej wnęki, półek lub przemalować całość ściany. 

Meble z płyt gipsowo-kartonowych. Laminam
Meble z płyt gipsowo-kartonowych. Laminam

fot. Laminam

Należy pamiętać, że również sfera materiałowa półki, regału, blatu musi zostać dostosowana do ich przeznaczenia. Inny rodzaj profilu (a więc szkieletu dla naszego mebla) zastosujemy w przypadku regału, który będzie musiał wytrzymać obciążenie kilkudziesięciu książek, a inny w przypadku delikatnej półki z płyt g-k na zdjęcia lub perfumy. Sama konstrukcja z płyty g-k jest lekka w porównaniu tradycyjnymi meblami drewnianymi, więc w mniejszym stopniu obciąża strop.

Meble z płyt gipsowo-kartonowych
Meble z płyt gipsowo-kartonowych

fot. The Loop

Łazienka, salon, a nawet gabinet

Meble z płyt gipsowo-kartonowych mogą być wkomponowane w wystrój praktycznie każdego pomieszczenia w domu. Najbardziej popularne są zdecydowanie w łazience i salonie, ale coraz częściej takie funkcjonalne realizacje stosowane jest również w gabinecie, pokoju dziecięcym czy przedpokoju.

Ciekawym rozwiązaniem w salonie będą specjalne wnęki w ścianie z płyty gipsowo-kartonowej, w których prezentowane mogą być dekoracyjne przedmioty z porcelany, zdjęcia rodzinne albo małe kompozycje kwiatowe. Dodatkowe zamontowanie w górnej części wnęki punktowego źródła światła doda takiemu rozwiązaniu uroku. Kolejnym pomysłem jest zaaranżowanie przy pomocy suchej zabudowy ściany telewizyjnej w salonie. Może się w niej znajdować specjalny wykusz na odtwarzacz DVD i dekoder, uformowane z karton gips półki na kolekcję płyt oraz specjalny podświetlany od tyłu plafon, do którego przymocowany zostanie telewizor. Dodatkową zaletą jest możliwość ukrycia w ścianie wszelkiego mało efektownego okablowania.

Meble z plyt gipsowo-kartonowych hotel amur
Meble z plyt gipsowo-kartonowych hotel amur

fot. Hotel Armus

W gabinecie albo pokoju dziecięcym z płyt gipsowo-kartonowych można zaaranżować we wnęce solidną bibliotekę na książki. Tutaj również możemy zastosować górne punktowe oświetlenie LED, które ułatwi korzystanie z mebla, a zarazem pozytywnie wpłynie na jego walory dekoracyjne. Do tak zaprojektowanego regału możemy również dokupić estetyczne pudełka, które przełamią monochromatyczne wykończenie ściany-mebla i dodadzą jej przytulnego charakteru.

Bardzo często tego typu rozwiązanie obserwujemy w wykończeniu łazienki

Meble z płyt gipsowo-kartonowych. Designflooring
Meble z płyt gipsowo-kartonowych. Designflooring

fot. Designflooring

Specjalne półki z płyt gipsowych i gablotki zlicowane z płaszczyzną ściany stanowią bardzo funkcjonalne i ładne wykończenie, które z powodzeniem zastąpić może tradycyjne meble, w tym szafkę pod umywalkę czy regalik na kosmetyki. Szczególnie w małych łazienkach, w której brakuje miejsca na akcesoria łazienkowe, pomysłowe półeczki w zabudowie gips kartonowej są na wagę złota. W łazience należy jedynie pamiętać, aby wykonane one były z płyt dedykowanych do pomieszczeń mokrych (płyty zielone lub pomarańczowe).

Należy jednak pamiętać, że przygotowanie półek, regałów, dekoracyjnych wnęk z płyt gipsowo-kartonowych jest zadaniem wymagającym dużej wiedzy i umiejętności pracy z tym materiałem. Aby całość służyła nam przez długie lata, musi być perfekcyjnie zaprojektowana i wykonana. Warto w związku z tym powierzyć to zadanie specjaliście z doświadczeniem w realizacji tego typu niestandardowych projektów „mebli ściennych”.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent