Gładź szpachlowa – gotowa czy w proszku, co wybrać?

Produkty

To pytanie jest często zadawane przez inwestorów. Najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać wybierając gładź – w postaci gotowej masy lub w proszku – brzmi „Jak ważny jest dla mnie czas wykonania gładzi i jaki mam budżet na to zadanie?”.

Gotowa gładź szpachlowa (w postaci fabrycznie rozrobionej masy) jest produktem dla wszystkich inwestorów, dla których głównym kryterium jest oszczędność czasu.

Po otwarciu wiaderka z masą gotową Nida PRO lub Nida Efekt – tak nazywają się gładzie z naszej oferty – można od razu zacząć prace. Oznacza to oszczędność około 20 minut. Właśnie około 20 min wykonawca stosujący gładź w proszku musi poświęcić na jej przygotowanie, czyli rozrobienie i odczekanie, aż osiągnie właściwą konsystencję. 

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest więc prosta - gotowa gładź szpachlowa to szybszy postęp prac budowlanych, gładź w proszku jest produktem o niższej cenie ale jej stosowanie wydłuża proces budowy.

Którą gładź szpachlową / masę gotową wybrać?

Pod marką Nida oferowane są cztery gładzie szpachlowe:

  • masa gotowa Nida PRO
  • masa gotowa Nida Efekt
  • gładź w proszku Nida Gładka
  • gładź w proszku Nida Eko
Opakowanie gotowej masy szpachlowej NIDA Pro
Opakowanie gotowej masy szpachlowej NIDA Pro

Nida PRO to uniwersalna, gotowa masa szpachlowa do ręcznego spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz ręcznego lub maszynowego szpachlowania całopowierzchniowego ścian i sufitów. Wybieramy ją w sytuacji, kiedy zależy nam na szybszym ukończeniu prac wykończeniowych, bowiem już po otwarciu wiaderka nadaje się do użycia. Fakt, że pracujemy z gotową masą Nida PRO nie powinien poddawać w wątpliwość jakości produktu. Możemy być pewni, że otrzymamy dobrze rozdrobnioną konsystencją, która nadaje się od razu do zastosowania.

Którą gładź szpachlową / masę gotową wybrać?

UWAGA! Po zakończeniu prac należy tylko zamknąć szczelnie pojemnik, aby móc wykorzystać produkt do dalszych prac następnego dnia.

Opakowanie gotowej masy szpachlowej NIDA efekt 20 kg
Opakowanie gotowej masy szpachlowej NIDA efekt 20 kg

Nida Efekt to gotowa masa szpachlowa przeznaczona wyłącznie do szpachlowania całopowierzchniowego podłoży mineralnych. Osoby, które potrzebują produktu, który będą mogły wykorzystać również do spoinowania połączeń płyt g-k powinny wybrać wyżej opisaną Nida PRO. Masa gotowa Nida Efekt jest za to tańsza od Nida Pro. Również nadaje się do użycia od razu po otwarciu opakowania, co umożliwia zaoszczędzenie czasu. Aplikować ją można ręcznie lub mechanicznie.

Którą gładź szpachlową / masę gotową wybrać?

UWAGA! Po zakończeniu prac należy tylko zamknąć szczelnie pojemnik, aby móc wykorzystać produkt do dalszych prac następnego dnia. 

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze gotowej masy szpachlowej? Masa gotowa Nida PRO jest twarda po wyschnięciu i jest przystosowana do przecierania maszyną. Masa gotowa Nida Efekt jest mniej twarda i tym samym łatwiejsza przy ręcznym przecieraniu. 

Opakowanie gładzi gipsowej NIDA gładka 18kg
Opakowanie gładzi gipsowej NIDA gładka 18kg

Nida Gładka to gipsowa gładź szpachlowa w proszku do ręcznego lub maszynowego całopowierzchniowego szpachlowania ścian i sufitów. Wybieramy ten produkt, kiedy zależy nam na zmniejszeniu kosztów remontu. Wtedy możemy liczyć na zaoszczędzeniu około 30% materiału na1m2 – porównując do Nida PRO. Co przy wykańczaniu dużych powierzchni rzeczywiście jest odczuwalne. 

Wybór odpowiedniego produktu nie jest trudny, jeśli wiemy czego konkretnie szukamy oraz jakim czasem i budżetem dysponujemy.

Opakowanie gładzi gipsowej NIDA Eko 18kg
Opakowanie gładzi gipsowej NIDA Eko 18kg

Nida Eko to gipsowa gładź szpachlowa na bazie gipsu syntetycznego z domieszką specjalistycznych wypełniaczy. Przeznaczona do ręcznego całopowierzchniowego wykonywania gładzi na podłożach mineralnych ścian i sufitów, stosowania wewnątrz pomieszczeń.

Nadaje się również do wypełniania rys i drobnych ubytków podczas prac remontowych i wykończeniowych. Średnie zużycie to ok. 1,0 kg/m2/mm.

Sprawdź ceny i pozostałe właściwości gładzi:

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze gładzi gipsowej w proszku? Gładź gipsowa Nida Gładka wykazuje średnią twardość po wyschnięciu, natomiast gładź gipsowa Nida Eko jest jeszcze mniej twarda. Oznacza to, że ta ostatnia jest łatwiejsza przy ręcznym przecieraniu.

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową. Dołącz do grona ekspertów otrzymujących newsletter Siniat.

Dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy prezent: zestaw dwóch albumów obiektów referencyjnych w formie e-booków.

Zapisz się i odbierz prezent
Newsletter Siniat